e-PŁATNOŚCI    
Strona główna Dodaj do Ulubionych Napisz do autora
 
   
Polecane serwisy Forum Archiwum  
 
 
Sklepy internetowe Aukcje internetowe FAQ, czyli odpowiedzi na bardzo ważne pytania eBay Bezpieczeństwo Wirtualne płatności Karty wirtualne
 
   
Karty wirtualne  
 

Prezentowane informacje: stan na dzień 15.01.2005

Wstęp Dostępne karty wirtualne Sklepy akceptujące karty Podsumowanie
To co odróżnia karty wirtualne od "starszych" braci (wypukłych kart debetowych, kart obciążeniowych i kredytowych), to brak problemów z ich uzyskaniem. W przypadku kart wirtualnych nie ma problemu z wymaganymi zarobkami, czy minimalnymi wpłatami na konto. Nie liczy się wiek i zawód. Kartę wirtualną może wykupić praktycznie każdy posiadacz konta.

Pierwszym bankiem, który zaoferował w Polsce kartę wirtualną był Invest-Bank S.A. Produkt pojawił się na rynku w listopadzie 2000 roku. Następna w kolejności była karta PKO BP S.A., która ukazała się w drugiej połowie 2001 roku. Karty wirtualne zaoferował również mBank oraz MultiBank.
Niestety, w chwili obecnej dostęne są jedynie karty mBanku i Multibanku. PKO BP oraz Invest-Bank S.A. nie oferują już takich kart.

Karty wirtualne w przeciwieństwie do innych kart płatniczych nie muszą mieć postaci karty plastikowej. Częstokroć banki wydają klientowi tylko kopertę z papierowym wydrukiem zawierającym dane karty: jej numer, datę ważności, imię i nazwisko posiadacza. Karty w takiej formie dostarczał Invest-Bank oraz PKO BP S.A. Karty wirtualne mBanku oraz MultiBanku mają formę karty plastikowej. Są jednak pozbawione hologramu i paska magnetycznego.
Kod CVC2 na karcie Eurocard / MasterCard Do kart wirtualnych nie jest generowany kod PIN. Generowane są jednak kody weryfikujące o nazwie CVC2 lub CVV2. Podobne kody znajdują się na większości kart płatniczych (umiejscowienie kodu CVC2/CVV2 - patrz zdjęcie po prawej).

Karta wirtualna może być wykorzystana do transakcji, w których nie jest potrzebna jej fizyczna obecność. Chodzi o transakcje typu e-commerce oraz MO/TO (zamówienia składane drogą pocztową lub telefoniczną, z ang. Mail Order and Telephone Order). Kartą wirtualną można więc płacić w sklepach internetowych oraz finalizować zamówienia złożone przez telefon. Z drugiej strony nie zapłacimy nią w tradycyjnym sklepie, ani nie wybierzemy pieniędzy w bankomacie. Interesują nas jednak transakcje w internecie, a do nich karty wirtualne zostały stworzone.

Płatność kartą wirtualną uznawana jest za bardzo bezpieczną. Każda transakcja podlega autoryzacji. Aby dokonać płatności np. w sklepie internetowym należy podać numer karty, datę ważności oraz dane posiadacza. Wymagane jest podanie kodu CVC2/CVV2.
Posiadacz karty może mieć wpływ na maksymalną kwotę transakcji, bądź to przez ustalenie limitu, bądź przez załadowanie odpowiedniej kwoty na rachunek karty.
W przypadku kart wirtualnych nie stosuje się dodatkowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo. Banki ograniczają po prostu funkcjonalność tradycyjnej karty płatniczej (brak możliwości dokonania transakcji gotówkowych i zakupów w tradycyjnych sklepach), a "nowy produkt" w nowym opakowaniu oferują mniej wiarygodnej grupie klientów.

Na kolejnych stronach znajduje się porównanie dostępnych kart wirtualnych i karty Visa Electron Inteligo.....
Wstęp Dostępne karty wirtualne Sklepy akceptujące karty Podsumowanie

Do góry          

Autor e-Płatności nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o informacje zamieszczone w serwisie.
Wszelkie symbole i znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Zostały zamieszczone w serwisie wyłącznie w celach informacyjnych.