e-PŁATNOŚCI    
Strona główna Dodaj do Ulubionych Napisz do autora
 
   
Polecane serwisy Forum Archiwum  
 
 
Sklepy internetowe Aukcje internetowe FAQ, czyli odpowiedzi na bardzo ważne pytania eBay Bezpieczeństwo Wirtualne płatności Karty wirtualne
 
   
Sklepy internetowe  
 

IDZIEMY NA ZAKUPY
SPIS TREŚCI:
Idziemy na zakupy
Sklepy internetowe
Akceptowane formy płatności
Rodzaje i koszty przesyłki
Przesyłka towaru i problemy
  z cłem

Internetowe zakupy a wejście
  Polski do unii
Zagraniczne sklepy internetowe kuszš bogatszš ofertš i niższymi cenami. Sprzedają towary często niedostępne w naszym kraju lub dostępne ze znacznym opóźnieniem (elektronika, muzyka, filmy). Aktualnie ponad 35% polskich internautów deklaruje, że robi zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Ponad 11% robi to regularnie.
Siedzšc wygodnie w fotelu mamy dostęp do oferty sklepów na całym œwiecie. Ogranicza nas wyłacznie zasobnoœc naszego portfela jš nas tylko obecnie do dyspozycji do dyspozycji masz Nie ruszając się z domu można łatwo dotrzeć do informacji o produkcie, obejrzeć zdjęcia i przeczytać opinie innych użytkowników.
Duże możliwości wyszukiwania i porównywania ofert różnych sklepów oraz częste przeceny i promocje jeszcze bardziej zachęcają do zakupów. Ceny są często niższe od polskich od kilku do kilkudziesięciu procent.
Jedynym ograniczeniem jest e czego potrzebujemy to komputer podłączony do internetu. Zapomniałbym.... potrzebne są jeszcze pieniądze :-).
Do góry          

ZAGRANICZNE SKLEPY INTERNETOWE
Poszukiwania najlepiej zaczšć od zagranicznych sklepów polecamych przez polskich użytkowników forów internetwych czy facebooka. Samodzielnie można wykorzystać wyszukiwarki towarów i porównywarki cen:
w USA: Google Shopping, BizRate, PriceGrabber
w Wielkiej Brytanii: Shopping
w Niemczech: Evendi, Geizkragen, Guenstiger.

Nieocenione sš rownież zagraniczne serwisy aukcyjne eBay.com, ebay.de, eBay.co.uk.
Do góry          

AKCEPTOWANE FORMY PŁATNOŚCI
Przy zakupach w internecie kluczowa jest kwestia zapłaty za towar. Najbardziej popularnym rozwiązaniem w polskich sklepach jest wysyłka pocztą za pobraniem (płatność przy odbiorze). Innym sposobem jest zapłata kartą płatniczą, płatność przelewem bankowym, bądź przekazem pocztowym. W przypadku zakupów w zagranicznych sklepach internetowych jesteśmy niejako "skazani" na użycie kart płatniczych. U niektórych internautów może to powodować pewne obawy o bezpieczeństwo. Osobiście uważam, że płatność kartami to bardzo wygodny, a przy tym bezpieczny sposób dokonywania transakcji w internecie. Kupując w sprawdzonych miejscach i trzymając się kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa skutecznie minimalizujemy zagrożenia i nie ponosimy zbędnego ryzyka. Szerzej o bezpieczeństwie transakcji w internecie.

Większość sklepów internetowych akceptuje płatność kartami płatniczymi spod znaku Visa i MasterCard oraz mniej popularnymi w Polsce: American Express, Diners Club, Discover, itd. Płatności w internecie można dokonać jedynie wypukłymi kartami płatniczymi. To karty, na których dane o posiadaczu, numer oraz data ważności karty są wytłoczone (wypukłe).

Akceptowane karty

Nie wystarczą więc najbardziej popularne w Polsce karty debetowe (płaskie) typu Visa Elektron i Maestro. Z kart tego typu można korzystać wyłącznie w bankomatach i elektronicznych terminalach sklepowych (POS). Wszystkie transakcje są dokonywane na podstawie danych zawartych na pasku magnetycznym karty. Wyjątkiem są m.in. karty Visa Electron Inteligo, Visa Electron Deutsche Bank i Visa Electron Invest Bank, które umożliwiają dokonywanie transakcji w internecie Polecam szczególnie kartę z Inteligo. Jest sprawdzona i najtańsza w obsłudze.

Nieakceptowane karty

SONDA
Gdzie najczęściej kupujesz płyty DVD z filmami i muzyką ?
Proszę wskazać maksymalnie trzy miejsca.

w tradycyjnych polskich sklepach (np. EMPIK)
w polskich sklepach internetowych
w brytyjskich sklepach internetowych
w europejskich sklepach internetowych (poza brytyjskimi)
w australijskich sklepach internetowych
w amerykańskich sklepach internetowych
u piratów
korzystam głównie z wypożyczalni
najczęściej pożyczam od kolegów
Pod koniec 2002 roku w naszych portfelach znajdowało się ponad 16 milionów kart płatniczych, z czego ponad 80% stanowiły karty, których nie można użyć do płatności w sklepach internetowych (Visa Electron i Maestro). Na zachodzie, w szczególności w USA, tendencje są odwrotne. Karty płaskie praktycznie tam nie istnieją.
Nasze banki działają bardzo asekuracyjnie. Nie ma co prawda żadnych trudności w uzyskaniu kart płaskich, ale nie niosą one praktycznie żadnego ryzyka dla banku. Wszystkie płatności są autoryzowane, a klienci dysponują środkami do wysokości salda na rachunku. Schody zaczynają się, gdy chcemy uzyskać wypukłą kartę debetową, obciążeniową (charge), a co gorsza kartę kredytową. Banki wymagają od nas określonych obrotów na rachunku bankowym, dziesiątek zaświadczeń, odpowiednich zarobków, itd. Sytuacja na Polskim rynku nie wygląda normalnie, ale też Polacy dopiero uczą się korzystać z produktów i usług oferowanych przez banki.
Na szczęście sytuacja powoli zmienia się na naszą korzyść. W 2004 roku byliśmy świadkami prawdziwego wysypu atrakcyjnych ofert kart kredytowych, promocji itd.

Co zrobić kiedy mamy marne szanse na wypukłą kartę płatniczą ? Co zrobić, gdy chcemy okazjonalnie robić zakupy w internecie, przez co nie opłaca się inwestować pieniędzy w kartę wypukłą ?
Na szczęście banki wypracowały rozwiązania, które mogą nam pomóc. Idealnym wyjściem jest karta Visa Electron Inteligo - jedyna karta tego typu, którą oficjalnie można wykorzystać do płatności w internecie. Rozwiązaniem są również karty wirtualne (szerzej o kartach wirtualnych) oferowane przez kilka banków (m.in PKO BP, mBank i MultiBank). Za niewielkie pieniądze, bez zbędnych formalności otrzymasz kartę, która idealnie nadaje się do transakcji w internecie.
Karta Visa Electron Inteligo oraz karty wirtualne są akceptowane przez większość sklepów internetowych. Przez większość, ale nie przez wszystkie. Od czasu do czasu zdarza się, że sklep odmawia autoryzacji transakcji. W takim przypadku musimy użyć innej karty... najlepiej wypukłej. W serwisie e-PŁATNOŚCI znajduje się lista sklepów, które akceptują poszczególne karty wirtualne.
Do góry          

RODZAJE I KOSZTY PRZESYŁKI
Koszty przesyłki do Polski różnią się w zależności od sklepu, kraju i kupowanego towaru. Najdroższa jest przesyłka ze Stanów (opłaty w Amazon.com). Paradoksalnie, najniższe koszty przesyłki są z Australii, czyli kontynentu połóżonego najdalej - dokładnie po przeciwnej stronie globu. Przykładowo przesyłka jednej płyty DVD kosztuje zaledwie 11 PLN (opłaty w EzyDVD).

Informacje o kosztach przesyłki znajdziemy najczęściej w dziale "Help", "FAQ" lub "Shipping". Pamiętajmy, że szukamy informacji o przesyłkach zagranicznych ("International Shipping" lub "International Orders"). Koszty wysyłki składają się najczęściej z dwóch elementów - jednorazowego kosztu za wysyłkę (stawka "Per Shipment") oraz kosztu dodatkowego za każdy kupiony przedmiot (stawka "Per Item").
Koszty transportu stanowią istotną część kosztów naszego zamówienia. Obciążenia z tego tytułu mogą znacznie podwyższyć koszt jednostkowy towaru. Przez zakupem warto się upewnić czy cena jest bardziej atrakcyjna niż w Polsce. Jeżeli kupujemy towary niedostępne na naszym kraju, nie mamy wyboru :-).

Na koniec najważniejsze.... wybierajmy najtańszą formę przesyłki do Polski: pocztą zwykłą lub lotniczą (Airmail, Worldmail lub Standard International Shipping) Unikajmy przesyłek pocztą ekspresową i kurierską. Zaoszczędzi to nam późniejszych kłopotów z cłem....o czym poniżej.

Przybliżony czas oczekiwania na przesyłkę lotniczą
Przesyłka z USA 7-14 dni
Przesyłka z Australii5-12 dni
Przesyłka z Europy2-7 dni
Do góry          

PRZESYŁKA TOWARU I PROBLEMY Z CŁEM
Cło od 22 euro Robienie zakupów w sklepach internetowych należy do czynności bardzo prostych i przyjemnych. Problemy zaczynają się kiedy kupiony towar dociera do granic Polski. Według obowiązujących przepisów cleniu podlegają towary, których wartość celna przekracza 22 euro (ok. 90 złotych). Biorąc pod uwagę fakt, że wartość celna obejmuje również koszty przesyłki towaru i ubezpieczenia, kwota 22 euro jest śmiesznie niska. Do końca 2001 roku obowiązywał wyższy limit (70 euro). Został obniżony ze względu na dostosowanie naszego prawa do ..... przepisów unijnych.

Oficjalnie każda przesyłka spoza Unii Europejskiej o wartości przekraczającej 22 euro może zostać oclona. Na szczęście nie jest aż tak źle. Można skutecznie zminimalizować ryzyko celnej "wpadki".

Robiąc zakupy w sklepach internetowych poza Unią Europejską wybierajmy najtańszą formę przesyłki: pocztą zwykłą lub lotniczą (Airmail, Worldmail lub Standard International Shipping). Towary przesłane w inny sposób np. pocztą ekspresową lub przesyłką kurierską zostaną oclone na 99,99%.
Wysyłka pocztą lotniczą nie gwarantuje, że zakupione towary unikną cła. W znacznym stopniu maleje jednak prawdopodobieństwo "wpadki". W przypadku przesyłek lotniczych decyduje czysty przypadek. Dlatego im mniejsza przesyłka i jej wartość celna tym lepiej.

Jeżeli będziemy mieli pecha przyjdzie nam zapłacić cło, które najczęściej nie przekracza kilku procent. Dodatkowo zapłacimy 23% podatku VAT oraz inne koszty. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o wyborze właściwej stawki celnej jest kraj pochodzenia towaru. Chodzi o kraj, w którym towar został wyprodukowany, a nie w którym mieści się sklep internetowy !!! Brak informacji o kraju pochodzenia towaru może skutkować naliczeniem cła według specjalnej, podwyższonej o 100% stawki celnej. Problemy mogą wystąpić także w przypadku niewłaściwie sporządzonej faktury przez sprzedawcę (np. niepodana waluta transakcji, data wystawienia faktury, itd.).

Co można zrobić, kiedy nasza przesyłka wyląduje na cle ? Płakać i płacić. Teoretycznie można zażądać odesłania paczki do sklepu internetowego. W najlepszym wypadku stracimy jedynie opłacone koszty przesyłki.

Muszę przyznać, że nie brzmi to zachęcająco. Jednak jeszcze raz chcę podkreślić, że stosując się do określonych zaleceń, można skutecznie zminimalizować ryzyko wpadki na cle. Tysiące polskich internautów robiących e-zakupy poza Europą, głównie w Stanach może to potwierdzić.

Dobrym pomysłem jest również kupowanie towarów na aukcjach internetowych np. amerykańskim ebay'u. Bezpośredni kontakt ze sprzedawcą daje więcej możliwości..... :-) Ale o tym można przeczytać w części serwisu e-PŁATNOŚCI poświęconej aukcjom internetowym.

Jeżeli chodzi o zakupy internetowe w krajach Unii Europejskiej, nie ma już problemów z cłem.. 1 maja 2004 roku, w dniu wejścia Polski do UE, cła zostały zniesione. Natomiast podatek VAT pobierze od nas sklep internetowy. Jako członek UE nie jesteśmy z niego zwolnieni. Bez obawy możemy korzystać z poczty ekspresowej i firm kurierskich.

Do góry          

INTERNETOWE ZAKUPY A WEJŚCIE POLSKI DO UNII
Co się zmieniło po wejściu Polski do Unii Europejskiej ? Z dniem 1 maja 2004 roku zmieniło się wiele. Sporo zyskaliśmy i zyskamy w przyszłosci, ale również trochę straciliśmy.

Zakupy w sklepach internetowych na terenie Unii:
 + zostały zniesione cła na towary wyprodukowane w państwach należących do Unii,
 + zostały zniesione wszelkie ograniczenia w handlu, nie obowiązują ograniczenia ilościowe, ani wartościowe przywozu towarów pochodzących z UE (dotychczas 22 euro/45 euro),
 + zwiększy się bezpieczeństwo i szybkość przesyłek oraz wykorzystanie poczty ekspresowej i kurierskiej (bez ryzyka oclenia towarów),
 + powinny się obniżyć koszty przesyłki nabywanych towarów,
 - jako kraj członkowski UE nie jesteśmy zwolnieni z podatku VAT od zakupionych towarów. Dotychczas VAT był odliczany przy wysyłce towarów poza UE.

Wejście do Unii z biegiem czasu będzie skutkowało większym dostępem do usług finansowych, bankowych i parabankowych (np. udostępnienie serwisu PayPal).

Zakupy w sklepach internetowych poza Unią:
 + niższe cła na niektóre towary,
 - utrzymane zostały cła na towary handlowe pochodzące spoza UE o wartości powyżej 22 euro. Przesyłki o niższej wartości są zwolnione z cła i VAT'u. W przypadku "prezentów" od osób fizycznych limit stanowi 45 euro.
 - 1 lipca 2003 roku weszła w życie nowelizacja dyrektywy UE dotycząca podatku VAT od usług świadczonych drogą elektroniczną. Zgodnie z nowymi zasadami VAT jest pobierany od usług rzeczywiście świadczonych na terenie Wspólnoty. Obejmuje więc usługi świadczone również przez firmy spoza Unii Europejskiej (np. eBay). Podatkiem są objęte m.in. odpłatne ściąganie oprogramowania i muzyki, hosting, subskrypcje serwisów internetowych i sprzedaż na aukcjach internetowych (opłaty za wystawienie przedmiotu).
Wymienione usługi są już opodatkowane w Polsce.
Do góry          

Autor e-Płatności nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o informacje zamieszczone w serwisie.
Wszelkie symbole i znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli. Zostały zamieszczone w serwisie wyłącznie w celach informacyjnych.